II Forum Przemysłowe w Karpaczu oraz Konferencja na Uniwersytecie w Jeleniej Górze

Data publikacji
piątek, 16.12.2016, 12:40:58

Autor wpisu
Monika Strzechowska

Społeczności i funkcje

ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ, INNOWACJE – Kilkuset uczestników II Forum Przemysłowego w Karpaczu wzięło udział w dyskusji o kluczowych problemach przemysłu europejskiego. Podczas Forum przeprowadzono kilkadziesiąt debat, sesji plenarnych, prezentacji raportów i bloków tematycznych w takich obszarach jak Energetyka, Gospodarka i Społeczeństwo, Innowacje i Nowa Gospodarka, Inwestycje i Rozwój, Produkcja i Zarządzanie, Turystyka i Przemysły Czasu Wolnego. W gronie uczestników nie zabrakło przedstawicieli Spółki „Energetyka” z Lubina.

Ze strony „Energetyka” sp. z o.o. w II Forum Przemysłowym w Karpaczu oraz Konferencji na Wydziale Ekonomii, Zarządzania i Turystyki w Jeleniej Górze, podczas której wykład pt. „Konstytucja dla biznesu fundamentem strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju” wygłosił Wiceprezes Rady Ministrów Pan Mateusz Morawiecki, udział wzięli: Prezes Zarządu Pan Arkadiusz Janusz oraz przedstawiciele Rady Nadzorczej – Wiceprzewodniczący Pan Sławomir Sokołowski i Członek Rady Nadzorczej Pan Piotr Karwan.

Wicepremier i eksperci

Forum zgromadziło przedstawicieli firm z energetyki, farmacji, ochrony środowiska, budownictwa, górnictwa i sektora wydobywczego, motoryzacji, transportu, IT, chemii, FMCG, turystyki, przedstawicieli administracji państwowej i samorządowej, instytutów badawczych. Nie zabrakło ekspertów oraz dziennikarzy z Polski i z zagranicy. Gość Specjalny Forum Przemysłowego – Wicepremier, Minister Rozwoju i Finansów Mateusz Morawiecki spotkał się także z przedsiębiorcami, politykami, samorządowcami i studentami na Uniwersytecie Ekonomicznym w Jeleniej Górze.

– Zainteresowanie było tak duże, że zabrakło miejsc siedzących, choć spotkanie odbywało się w sporej sali Uniwersytetu Ekonomicznego – zauważa Prezes Arkadiusz Janusz. – Mogę półżartem pochwalić się, że przedstawicielom naszej spółki udało się zarezerwować miejsca w trzecim rzędzie. A tak na poważnie: To był bardzo wartościowy wykład z ekonomii nie tylko dla młodych słuchaczy. Wicepremier Morawiecki konkretnie prezentował najważniejsze inicjatywy ekonomiczne Rządu, odpowiadał cierpliwie na wszystkie pytania.

Natomiast już w Karpaczu Wicepremier Mateusz Morawiecki dziękował organizatorom za cenną inicjatywę, podkreślając, że takie fora pomagają znaleźć jak najlepszy model rozwoju gospodarczego Polski. Tak jak w Jeleniej Górze przytoczył jeden z jego ulubionych „motywów przewodnich” o tym, że Polska już nie tyle powinna gonić gospodarczy zachód, ale go wyprzedzać, w nowych technologiach, stawiając na rozwiązania innowacyjne.

Aby wyprzedzać gospodarkę zachodnią, potrzebna jest innowacyjna myśl, ale także silne firmy w przemyśle. „Takich firm w Polsce nie mamy za wiele” – zauważył Wiceprezes KGHM Pan Michał Jezioro.

Bezpieczeństwo energetyczne

– Wzięliśmy udział w kilku panelach dyskusyjnych – mówi Arkadiusz Janusz, Prezes Zarządu „Energetyka” sp. z o.o. – Wszystkie były bardzo istotne. Wśród głównych tematów Forum było na przykład bezpieczeństwo energetyczne Polski i naszego regionu. Interesujące były wystąpienia Wiceprezesa KGHM Polska Miedź S.A. Pana Michała Jezioro czy Wiceprezesa PGNiG Pana Janusza Kowalskiego. Zawsze podkreślamy, że zrównoważony rozwój jest dla nas priorytetem. Tu, w Karpaczu mogliśmy po raz kolejny poznać przedstawicieli nowoczesnych, innowacyjnych firm, prezentujących podobną filozofię działania.

Takie podejście do biznesu wpisuje się w budowę mocnych polskich marek. Nie przypadkiem Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju Pani Jadwiga Emilewicz podkreśliła, że Rząd chce, aby polska marka była synonimem dobrej jakości: „Polska słynie z zaplecza intelektualnego, to buduje markę polskiej gospodarki. To dla naszych specjalistów przychodzą do naszego kraju zagraniczne korporacje” – podkreśliła Wiceminister. Dodała, że Rząd dba o rozwój innowacji sprzyjając ekspansji zagranicznej polskich start-upów.

Pracowicie w kuluarach

– Nie mniej istotne były tak zwane spotkania kuluarowe – podkreśla Piotr Karwan, Członek Rady Nadzorczej „Energetyka” sp. z o.o. – Przy kawie mogliśmy wymieniać doświadczenia z przedsiębiorcami z całej Polski. Odbyliśmy też sporo spotkań z samorządowcami z naszego regionu, a jak wiadomo nasza Spółka działając na określonym  obszarze, takie pozytywne kontakty powinna podtrzymywać. „Energetyka” sp z o.o. świadczy usługi odbiorcom biznesowym, indywidualnym i instytucjonalnym. Kilkunastu z nich też spotkaliśmy podczas Forum. Duże wrażenie na mnie zrobiła rozmowa z Premierem Mateuszem Morawieckim, w pełni identyfikuję się z jego wizją polskiej gospodarki w przyszłości i głęboko wierzę, że jego determinacja oraz wielkie doświadczenie przyczynią się do jej rozwoju. Bez przesady można powiedzieć, że podczas dwóch dni Forum odbyliśmy więcej rozmów służbowych niż podczas miesiąca normalnej pracy. Oczywiście przede wszystkim dzięki temu, że te rozmowy mogły odbyć się w jednym miejscu. Zdobyte kontakty pozwolą nam na efektywniejszą pracę na rzecz rozwoju naszej Spółki.

Szefowa Gabinetu Politycznego Premiera Rzeczypospolitej Polskiej, Pani Minister Elżbieta Witek, była najbardziej zapracowaną osobą podczas Forum. Otwierała Galę Nagród Forum Przemysłowego, jako jeden z głównych dyskutantów brała udział w kilku debatach, ale przede wszystkim odbyła dziesiątki rozmów z samorządowcami, dziennikarzami, przedsiębiorcami.

Partnerem strategicznym II Forum Przemysłowego był KGHM Polska Miedź S.A.

Autor: Marek Szpyra

Fot. Marek Szpyra

Gazeta Piastowska nr 421 (8-14.12.2016)

str-3-karpacz-4_korektastr-3-karpacz-1str-3-karpacz-3dscf4093_korekta